Szybszy dojazd do miast Pomorza Środkowego i kurortów nad Bałtykiem możliwy jest tylko dzięki dobudowie drugiego toru na nadmorskich liniach kolejowych. Choć modernizacji wymaga całość ciągu, to jednak pierwszeństwa w rozbudowie wymagają odcinki, którymi jeździ najwięcej pociągów.

O celach akcji społecznej „Dwa tory przez całe Pomorze” mówiliśmy w środę 15 października 2025 r. z przedstawicielami słupskich mediów. Zbieraliśmy też podpisy pod petycją ws. przyspieszenia decyzji ws. modernizacji linii kolejowej nr 202.

Zbiórka podpisów pod petycją ws. przyspieszenia decyzji ws. modernizacji linii kolejowej oraz briefing prasowy dla lokalnych mediów – w środę 8 października byliśmy w Sławnie.

Pomorska gazeta „Zbliżenia” przyłącza się do kampanii społecznej na rzecz budowy dwóch torów na linii kolejowej nr 202 na zachód od Słupska. W redakcji „Zbliżeń” w Słupsku przy ul. Jedności Narodowej nr 2 można też złożyć podpis pod petycją w sprawie następnego etapu modernizacji linii kolejowej wzdłuż Bałtyku.

Brak elektryfikacji i tylko jeden tor przy jednoczesnej niewielkiej liczbie mijanek sprawia, że przejazd z Kołobrzegu do Szczecin linią kolejową nr 402 nie jest konkurencyjny wobec samochodu – zauważa Jakub Rösler na łamach artykułu w branżowym serwisie Rynek Kolejowy. Autor stawia pytanie, czy częściowym rozwiązaniem problemu mogłaby być para pociągów przyspieszonych.

Modernizacja i dobudowa drugiego toru na odcinku linii kolejowej nr 202 między Słupskiem a Koszalinem będzie wymagała prac przy wielu skrzyżowaniach z siecią drogową. Jednak już podczas budowy trasy S6 w okolicach Sycewic powstaje wiadukt nad tym szlakiem.

Prace prowadzone na linii Słupsk – Lębork można śledzić w mediach społecznościowych min. na oficjalnych profilach inwestycji, witrynach samorządów i pomorskich mediów.

Na modernizowanym odcinku LK202 od Słupska na zachód zwracają uwagę wiadukty, które budowane są między Damnicą a Potęgowem. Prace trwają też na obu tych stacjach.

Prezentujemy materiały filmowe, obrazujące prace prowadzone na linii Słupsk – Lębork wiosną 2025 roku.

Linia kolejowa nr 202 uznana została za priorytetową – przekazał w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl Maciej Samsonowicz, doradca ministra obrony narodowej i szef zespołu opracowującego „Pakt dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe”.